08.08.2014.
Poslije 10-ak godina sam imao čast i nezadovoljtvo sjesti na bicikl koji je nedavno izašao iz dućana. Moram reći da sam ostao zatečen izvanrednom voznim karakteristikama novog bicikla i očajnim sjedalom! Naime, svi znamo za izreku “Novo je novo!” čime je baš sve rečeno. 🙂 Ništa staro i dotrajalo, bez obzira na uloženi trud i pažnju, nikada neće biti novo, ma koliko se trudili glancati i podešavati… Tema ove priče su katastrofalno loša sjedala koja svaki novi bicikl ima na sebi. Bez obzira na cjenovni razred bicikla, trgovci odnosno proizvođači na nove modele redovito stavljaju nekvalitetne i vrlo tvrde siceve na kojima biciklisti žuljaju i iritiraju svoja međunožja.
Najgore od svega je što mnogi biciklisti, bez obzira na godine staža, nikada nisu imali priliku sjesti na neki kvalitetan sic, pa većina smatra kako je upravo njihovo sjedalo idealno za međunožje i guzicu. To je dakako daleko od istine. Ima tu raznih izvikanih imena, materijala, pa čak i skupih modela koji dakako ne zadovoljavaju za ozbiljno pedaliranje.
Da ne bi bilo zabune – pod ozbiljne bicikliste se mogu ubrojati samo oni što na godišnjoj razini naprave od 5.000 do 15.000 tisuća kilometara. Svi koji bicikl koriste za odlazak u dućan i katkada pređu 20 – 30 km ne trebaju ovo čitati…
Dakle, tek kada neko vrijeme provedete na sjedalu načinjenom od kvalitetnih materijala (pjenasta guma, rascjep u sredini, gel, ergonomija, elastičnost, itd.) kome je kljun spušten barem 3 cm u odnosu na zadnji dio – tek tada možete osjeti razliku kada sjednete na sic za koji ste bili uvjereni kako je najbolji na svijetu.
Ovom pričom ne želim nikome pametovati! Ne to nikako… Želim vas potaknuti na isprobavanje najmanje 3 ili više različitih sjedala kako biste se uvjerili u ovo što tvrdim, a to je da 95% sjedala koja su isporučena na novim biciklima treba odmah baciti u smeće. Nikakvo čuvanje i prodavanje. Sa bicikla ravno u kantu za smeće.
Naime, za laku i brzu zaradu na novom biciklu možemo zahvaliti upravo naoko beznačajnim komponentama: sjedalo, pedale, ručke na upravljaču i često gumama. Dobar sic se može kupiti već od 25 €, dakako koji Euro više – značajno će se odraziti na kvalitetu vožnje i potpuno odsustvo žuljanja i različitih tegoba.
Savjeti:
- Isprobajte sjedalo sa rascjepom u sredini;
- Isprobajte sjedalo sa gelom;
- Obvezno vozite sa spuštenim kljunom i ne pričajte gluposti kako ćete skliznuti sa bicikla ako je prednji dio spušten jer to nije istina;
- Ako imate više od 40 godina i vozite preko 10.000 km/god. obvezno nabavite ergonomsko sjedalo bez kljuna jer ćete se preporoditi;
- Ne savjetujte se sa trgovcima jer oni vrlo često razmišljaju samo i isključivo o zaradi;
- Sva šminkerska imena i sjedala za pokazivanje treba zaobići u širokom luku.
Tek kada isprobate sjedala različitih proizvođača i performansi – možete odabrati sic koji vam najviše odgovara i koji će vam biti oslonac na biciklističkim turama…
Miša Nicinger
* * *
Ukoliko trebate: webshop, web hosting, Cloud, VPS, izradu, dizajn i održavanje web stranica – obratite nam se sa povjerenjem, jer Internet je naše igralište – midnel.hr